Integrované tienenie je moderné a elegantné riešenie na reguláciu svetla a tepla vo vašom dome. Zároveň rozumieme, že integrované tienenie je pre mnohých ľudí novinkou a preto máte otázky. V tejto sekcii sa pokúsime zodpovedať najčastejšie otázky o integrovanom tienení.
Vitriso je spolu s ďalšími produktovými radami izolačných skiel značky TopTherm vyrábaný v sídle spoločnosti VAK ktoré sa nachádza v Jacovciach pri Topoľčanoch.
Spoločnosť VAK používa pri výrobe integrované žalúzie značky ScreenLine ktoré boli svetu predstavené prvý krát v roku 1992 talianskym koncernom Pellini, svetovým lídrom v oblasti tieniacich systémov pre izolačné sklá. Továreň neďaleko Milána je najmodernejším výrobným podnikom integrovaných žalúzií na svete.
Spoločnosť Pellini v roku 2009 časť výroby presunula do Českej republiky, kde sa v Hodoníne vyrábajú žalúzie s typom označenia SL20P, SL20C a SL22C.
SL = skratka ScreenLine®
20 = šírka dištančného rámika (súčasť dodávky žalúzií). Označenie šírky rámika (teplá hrana TGI, prípadne extrudovaný hliník) môže byť tiež 16, 22, 24, 27 alebo 32 mm.
Typ ovládania:
C = žalúzie ovládané rotačnými magnetmi (manuálne alebo motorom vo vnútri skla). Funkcia: vyťahovanie, sťahovanie alebo naklápanie žalúzií
B = žalúzie ovládané kolieskom umiestneným na spodnej časti skla. Funkcia: naklápanie
S = žalúzie ovládané posuvným magnetickým ručným madlom. Riešenie vhodné i pre strešné okná.
P = žalúzie ovládané otočným kolieskom umiestneným na rámu okna. Funkcia: naklápanie
MB = žalúzie ovládané interným motorom (motor je umiestnený vo vnútri horného profilu žalúzií). Funkcia: vyťahovanie, sťahovanie a/alebo naklápanie.
Príklad: žalúzie SL22C = žalúzie s dištančným rámikom širokým 22 mm a ovládaním pomocou rotačných magnetov.
Poznámka: Pri systéme “C” je možné ovládanie šnúrovým ovládačom, kolieskom, tyčkou alebo externým motorom umiestneným na skle. Motor sa upevňuje z interiérovej strany skla na pozíciu pôvodného šnúrového magnetického ovládača.
Prenos krútiaceho momentu sa uskutočňuje pomocou patentovaného systému dvoch rotujúcich magnetov, z ktorých jeden je umiestnený z vonkajšej strany izolačného skla (ovládač) a druhý je z vnútornej strany (v žalúzii). Žalúzie sú hermeticky uzatvorené medzi dvoma tabuľami skla.
Tento systém, nazývaný ScreenLine, bol svetu prvý krát predstavený v roku 1992 spoločnosťou Pellini. Systém sa ihneď stal veľmi obľúbený najmä pre svoju praktickosť a estetickosť.
Jej cena je porovnateľná s cenou dobrých exteriérových žalúzií. Nedá sa však určiť na metre štvorcové, pretože v každej žalúzii sa nachádza zložitý ovládací mechanizmus a relatívne lacné lamely. 2 m2 žalúzií preto nie sú dvojnásobkom ceny za 1 m2. Je preto nevyhnutné poznať presné rozmery jednotlivých skiel.
Na všetky výrobky Vitriso poskytujeme záruku ktorá je platná odo dňa dodávky výrobkov (podľa dodacieho listu) po dobu:
a) 5 rokov v bežných podmienkach používania, na všetky súčasti vo vnútri uzavretej jednotky izolačného skla.
b) 2 rokov za štandardných podmienok použitia, na všetky komponenty umiestnené mimo izolačného skla.
c) Po vyplnení formulára a zaregistrovaní môžete získať predĺženú záruku 7 rokov v bežných podmienkach používania, na všetky súčasti vo vnútri uzavretej jednotky izolačného skla.
a) Od zvoleného typu žalúzií. Zjednodušene povedané, čím robustnejšie riešenie (napr. žalúzie typu SL27C s dištančným rámikom o šírke 27 mm), tým väčší je možný rozmer plne funkčných žalúzií.
b) Od hrúbky vnútornej tabule skla (neplatí pre žalúzie s interným motorom). Pretože systém je založený na ovládaní pomocou magnetickej sily, je nutné poznať hrúbku skla, cez ktorú bude sila pôsobiť. S nárastom sklenenej hmoty medzi magnetmi sa sila a tým i plná funkčnosť žalúzie postupne znižuje. U žalúzie určenej iba k naklápaniu sa hrúbka skla môže navýšiť.
Pre žalúzie je v ponuke 9 farieb lamiel, ktoré sú špecifikované pri každom type žalúzií. Žalúzie sú farebne zjednotené vrátane tkanín a nosných profilov. Všetko je možné farebne zladiť podľa požiadaviek zákazníka.
Farebne sú zladené: lamela, nosný profil žalúzie, všetky tkaniny vo vnútri skla, ovládač, ovládacia šnúrka, napínač. Všetko sa zladí vo zvolenej farbe.
Áno, medzisklené tieniace prvky skutočne výrazne redukujú rosenie okien v interiéri. Narozdiel od bežných žalúzií, kde vzniká medzi sklom a žalúziou chladné miesto, sú sklá s integrovanými žalúziami neustále v kontakte s teplým vzduchom. Tým je výrazne obmedzené ich rosenie.
Poznámka: Pokiaľ je však vlhkosť v miestnosti príliš vysoká, voda sa vždy začne zrážať v najchladnejšej a najmenej vetranej časti interiéru (napr. na obvodovej stene za skriňou a pod.). Doporučujeme udržovať vlhkosť v interiéri okolo 50% při 20°C a pokiaľ možno nárazovo vetrať. Vlhkosť sa do miestnosti dostane počas varenia, prania, sprchovania, ale i dychom.
Vplyv integrovanej žalúzie na U-faktor skla je rôzny podľa toho, či je vložená do trojskla alebo dvojskla. V trojskle žalúzia na U-faktor prakticky nemá vplyv v žiadnej polohe.
V dvojskle to je nasledovne:
a) vytiahnuté žalúzie: bez vplyvu na U-faktor
b) spustené a zatvorené žalúzie: zlepšujú U-faktor skla o cca 0,1W/m2K (v dvojskle vzniká ďalšia “komora¨)
c) spustené a otvorené žalúzie: zhoršujú U-faktor o cca 0,4W/m2K (lamely však musia byť úplne vodorovné, už pri miernom naklopení zhoršenie mizne)
Rolety a plisované žalúzie majú iba pozitívny vplyv a tvoria ďalšiu komoru v skle. Napríklad s roletou je možné docieliť U-faktor dvojskla 0,8W/m2K (z bežných 1,1W/m2K).
Áno, do strešných okien a presklených striech zimných záhrad sú vhodné integrované plisé alebo plisé Black-Out, ovládané magnetickým ručným madlom (SL22S) alebo interným motorom (SL27M plisé, SL27M plisé black out). Je možný ľubovoľný sklon okna. Maximálny rozmer prvku je v1200 x š1500 mm.